Після відмови від тютюнопаління пацієнти зазвичай набирають 4-5 кілограмів, і це одна з найпоширеніших причин рецидиву.
Як повідомили спікери на щорічній зустрічі Американської психіатричної асоціації, агоністи рецепторів GLP-1 посприяють відмові від тютюнопаління, зменшуючи тягу до сигарет і запобігаючи набору ваги, страх якого є перешкодою для відмови від куріння.
Хоча агоністи рецепторів GLP-1, або інкретиноміметики схвалені для лікування ожиріння та діабету, їхня роль у допомозі при відмови від куріння залишалася нез’ясованою, що спонукало фахівців з Гарвардської школи громадського здоров’я провести систематичний огляд і мета-аналіз трьох досліджень, які охопили 410 пацієнтів з Данії, Швейцарії та США. 207 з цієї вибірки отримували агоністи рецепторів GLP-1.
Данське дослідження порівнювало щотижневе застосування ексенатиду (Byetta, AstraZeneca) 2 мг із плацебо та когнітивно-поведінковою терапією як контролем через 6 і 12 місяців (самозвітність).
Швейцарське дослідження порівнювало щотижневе застосування дулаглутиду (Trulicity, Eli Lilly) 1,5 мг із плацебо, варенікліном і консультаціями як контролем через 12 тижнів (дотримання підтверджувалось тестуванням на монооксид вуглецю).
Американське дослідження порівнювало щотижневі дози ексенатиду в 2 мг із плацебо, нікотиновим пластирем і консультаціями через шість тижнів (тестуванням на монооксид вуглецю).
Виявилося, що пацієнти з груп, які отримували агоністи рецепторів GLP-1, набирали менше ваги, а деякі з них навіть втрачали вагу порівняно з контролем. Втім, статистично значущої різниці в показниках утримання від куріння дослідники не виявили. Та все ж на основі цих результатів автори роботи дійшли висновку, що агоністи рецепторів GLP-1 можуть застосовуватись як своєрідна адьювантна терапія при відмові від куріння, що зменшуватиме ризики рецидиву.