Дефіцит заліза – надзвичайно поширене явище при серцевій недостатності, й переваги додаткового введення цього мікроелементу неодноразово демонструвалися в масштабних випробуваннях.
На користь додаткового введення заліза також свідчать результати нового дослідження FAIR-HF2, представлені одним із його авторів, берлінським кардіологом доктором Стефаном Анкером, на наукових сесіях Американського коледжу кардіології-2025 року.
FAIR-HF2 – плацебо-контрольоване дослідження з подвійним засліпленням оцінювало вплив внутрішньовенного введення карбоксимальтози заліза на наступні показники: час до серцево-судинної смерті, час до першої госпіталізації з приводу серцевої недостатності та загальну кількість госпіталізацій з приводу серцевої недостатності.
Інфузії забезпечили покращення цих показників на 20-21%, але жоден з результатів не був статистично значущим.
FAIR-HF2 також показало, що вв введення заліза було безпечним і покращувало якість життя пацієнтів.
FAIR-HF2 проводилося в 70 центрах, але в ньому взяли участь лише 1105 пацієнтів, що було недостатньо, щоб показати значний ефект від інфузій з карбоксимальтозою заліза. Згідно з поясненням експертів, для цього було потрібно не менше 2000 осіб.
Щоб вирішити проблему браку учасників, німецькі дослідники додали дані FAIR-HF2 до даних пʼяти більш ранніх випробувань – й зі збільшенням числа пацієнтів позитивний ефект заліза зростав.
Метааналіз, проведений більш ніж 7000 пацієнтів, показав, що вв введення заліза значно знизило показники серцево-судинної смерті та повторних госпіталізацій з приводу серцевої недостатності, як окремо, так і в поєднанні, а також смертність від усіх причин.
Але аналіз підгруп показав, що жінки не виграли в плані зниження показників смертності або госпіталізації.