Віртуальний меморіал загиблих борців за українську незалежність: вшануйте Героїв хвилиною вашої уваги!
Щоденні звички мають величезне значення для здоров’я серця та тривалості життя. Нове наукове дослідження показало, що дотримання восьми ключових принципів способу життя може істотно знизити ризик розвитку фібриляції передсердь.
Відео дня
Цей серцевий розлад часто не має симптомів, але пов’язаний із підвищеним ризиком інсульту та смерті. Вчені закликають звернути увагу на прості, але ефективні зміни, які можуть врятувати життя, пише express.co.
Фібриляція передсердь – найпоширеніший тип аритмії, при якому верхні камери серця працюють неузгоджено з нижніми. Як зазначає Асоціація боротьби з інсультом, інсульти зазвичай важкі, а рівень смертності та інвалідності після них – вищий. Найнебезпечніше те, що фібриляція передсердь часто не дає помітних симптомів, тож пацієнти можуть навіть не здогадуватись про проблему, поки не трапиться інсульт.
Дослідження, результати якого оприлюднені в American Journal of Preventive Cardiology, охопило 3161 учасника віком від 45 років. Протягом десяти років вчені спостерігали за їхнім способом життя, орієнтуючись на рівень дотримання восьми основних звичок LE8. За цей період було зареєстровано 424 смертей та 410 випадків фібриляції передсердь.
Результати показали чіткий зв’язок: низький бал за LE8 значно підвищував імовірність аритмії, тоді як високі оцінки – знижували ризик. Проміжні показники не мали суттєвого впливу на ймовірність розвитку хвороби.
Система LE8 – це спеціальна методика оцінювання, запропонована Американською асоціацією серця. Вона охоплює вісім сфер, які людина може щодня контролювати, щоб підтримувати та покращувати стан серцево-судинної системи.
До переліку восьми найважливіших звичок входять:
- Раціон харчування
- Рівень фізичної активності
- Відмова від куріння
- Повноцінний сон
- Контроль ваги
- Нормальний артеріальний тиск
- Оптимальний рівень холестерину
- Контроль цукру в крові
Окремо було проаналізовано вплив кожної звички. Найбільше на розвиток фібриляції передсердь впливали три фактори: маса тіла, артеріальний тиск і рівень глюкози в крові. А от такі звички, як фізичні навантаження, якість сну, рівень холестерину та уникнення тютюну, не мали суттєвого впливу в межах цього дослідження.
Автори сподіваються, що їхні висновки стануть поштовхом для медичної спільноти: “Ці дані можуть допомогти лікарям ширше впроваджувати елементи LE8 у рекомендації для пацієнтів”. Вони також наголошують на потребі в подальших дослідженнях, аби краще зрозуміти, як конкретні зміни у способі життя впливають на серцево-судинні ризики.
Американська асоціація серця радить дотримуватись наступних принципів, щоб отримати високий бал за LE8 у дорослому віці:
- Їжте переважно натуральні продукти – овочі, фрукти, білки, цільнозернові, горіхи, насіння та рослинні олії, за винятком тропічних.
- Виконуйте фізичні вправи помірної інтенсивності не менше 2,5 години або ж інтенсивні – протягом 75 хвилин щотижня.
- Повністю відмовтесь від куріння.
- Спіть від 7 до 9 годин на добу.
- Підтримуйте індекс маси тіла в межах норми (зазвичай до 25, що відповідає приблизно 70-75 кг для зросту 170 см).
- Контролюйте артеріальний тиск – ідеально нижче за 120/80 мм рт. ст.
- Слідкуйте, щоб рівень холестерину не перевищував 5 ммоль/л.
Джерело: obozrevatel.com