Як розпізнати і подолати вторинний стрес

В нашій турботливій натурі часто виникає ситуація, коли ми надто сильно вникаємо в проблеми інших людей. Цей явний прояв турботи може перерости у вторинний стрес, який чинить негативний вплив на наше власне життя і здоров’я. Якщо ви помічаєте, що ваші емоції та фізичний стан суттєво постраждали через надмірну увагу до близьких, це може бути ознакою вторинного стресу. Давайте розглянемо, які сигнали вказують на його наявність і як з ним впоратися.

Ви занадто уважні до інших

Якщо на вас часто впливають ситуації, з якими стикаються ваші близькі, можливо, ви маєте справу з вторинним стресом. Наприклад, ви постійно намагаєтеся бути корисним. Ви стежите за кожним кроком свого хворого друга або передбачаєте небезпечні ситуації для літніх людей. Це демонструє надмірну пильність, яка не є необхідною. Дослідження показують, що у опікунів (зазвичай у матерів) рівень гормону стресу кортизолу навіть вищий, ніж у їхніх дітей, які переживають певний стрес.

Вам важко працювати

Один із проявів як первинного, так і вторинного стресу – це те, що ви не можете виконувати всі завдання і обов’язки так добре, як раніше. Нездатність зосередитися на роботі чи проблеми з виконанням необхідних завдань можуть свідчити про підвищений рівень стресу.

Ви також можете відчувати фізичні симптоми

Ознаки депресії, втоми та вигорання також є попереджувальними знаками вторинного стресу. Звертайте увагу на надмірну втому, оніміння, головні болі або відчуття емоційної тяжкості.

Як боротися з вторинним стресом?

  1. Встановіть межі. Відпустіть відчуття, що ви повинні бути «рятівником будь-якою ціною». Межі можуть допомогти вам справитися з власним стресом до того, як він вийде з-під контролю.
  2. Знайдіть когось, кому зможете довіритися. Будь то друг чи психотерапевт, повірте, що він може допомогти, якщо ви відкриєтеся йому.