Три чіткі заборони: що категорично не можна робити при укусі кліща

Із початком теплого сезону в зелених зонах міст і на природі активізуються кліщі. Окремі види цих членистоногих можуть переносити небезпечні захворювання людей та тварин, тому від зустрічі з ними краще берегтись. Але що робити, якщо кліщ вас все ж укусив?

Як повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України, існує величезна кількість міфів щодо того, як має діяти людина, якщо її вкусив кліщ. При цьому народні методи насправді можуть тільки нашкодити. Тому насамперед тримайте в голові три основних “не”:

  • не тиснути;
  • не заливати олією чи спиртом;
  • не виривати.

Видаляти шкідника з тіла можна тільки правильним методом. І витискання його, наче він прищ, висмикування чи спроби “втопити” кліща у якійсь рідині такими методами не є. Як саме потрібно діяти – читайте далі.

Де і як можна підхопити кліща

Люди і тварини найчастіше страждають від кліщів у квітні-червні та серпні-жовні. Але небезпека триває впродовж всього теплого сезону. В цей час чимало кровососів сидять у високій траві у парках чи лісах, а то й просто на газонах. Зрідка кліщі можуть вилазити на невисокі чагарники, але ніколи не опиняються на деревах.

Спершу шкідник чіпляється до одягу, а потім починає шукати можливість потрапити до тіла. Поки ви активно рухаєтесь, це заважає йому просуватись і проникати до шкіри. Коли зупиняєтесь, кліщ починає повзти знизу вгору. Це дуже уперте створіння, яке може годинами шукати місце, де можна присмоктатись, тому розраховувати на те, що кліщ втомиться і сам відпаде, не варто.

Перебувати на тілі шкідливе членистоноге може до 12 діб. Найчастіше небажаного гостя помічають аж через 2-3 дні, коли на місці укусу розвивається припухлість, з’являються свербіж і почервоніння, а сам кліщ, напившись крові, збільшується в розмірах.

Як діяти, якщо ви знайшли на собі кліща

Якщо є можливість, зверніться до травмпункту, де з вас витягнуть шкідника професійно. Або спробуйте позбутись кліща самостійно, але вдавшись до правильного методу.

Придбайте у найближчому зоомагазині чи ветеринарній аптеці спеціальний пристрій для знімання кліщів. Зазвичай він має вигляд зігнутої виделки з двома зубцями. Акуратно підсуньте ці зубці під шкідника і обережними рухами розхитайте його з боку в бік. Він міцно тримається у шкірі за допомогою хоботка, тому, якщо ви просто будете висмикувати кліща, то відірвете йому голову, яка залишиться у ранці, тож так робити точно не варто. А варто, розхитавши тіло членистоногого, почати його викручувати. Напрямок при цьому значення не має, робіть так, як вам зручно. Незабаром кліщ вийде зі шкіри повністю.

Але не завжди є змога купити одразу такий набір, в такому разі кліща можна витягнути навіть просто пальцями, обгорнутими для захисту в серветку, або пінцетом чи нитяною петлею. Алгоритм дій тут той самий – акуратно розхитати і витягнути кровососа. При цьому не поспішайте і не робіть ривків. Головна задача – щоби кліщ вийшов цілим.

Якщо ж ви все ж відірвали його тулуб від голови, дістаньте її зі шкіри за допомогою голки. Голку перед тим обов’язково простерилізуйте.

В будь-якому разі, після видалення кліща обробіть ранку антисептиком і помийте з милом руки. Наступні три тижні уважно стежте за своїм самопочуттям. Якщо у вас підвищиться температура, а на шкірі з’явиться почервоніння, яке з часом буде тільки збільшуватись в розмірах, зверніться до лікаря по подальші рекомендації. Не легковажте цим, адже кліщі переносять збудників кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороби Лайма), а також хвороби Міямото. Ці інфекції можуть викликати дуже тяжкі наслідки, аж до інвалідності та смерті.

Раніше OBOZ.UA розповідав, як відрізнити іксодового кліща, який переносить небезпечні інфекції.