Сибірську виразку можна вилікувати на летальній стадії

Хоча Bacillus anthracis провокує не так вже й багато випадків інфекції, існує занепокоєння, що ця бактерія може бути випущена у середовище у великих масштабах як біологічна зброя.

Сибірська виразка – інфекційне захворювання, що викликається бактерією Bacillus anthracis, часто піддається лікуванню на ранніх стадіях. Але як тільки хвороба прогресує за межі «точки неповернення», яка наступає вже через кілька днів після початку хвороби, пацієнт фактично приречений.

Початкові симптоми сибірської виразки неспецифічні та схожі на грип, тому хворобу часто не діагностують, поки не стає занадто пізно для того, щоб почати адекватне лікування.

Коли Bacillus anthracis потрапляє в організм при вдиханні, ковтанні, інʼєкції або контакті зі шкірою, патоген виробляє два білки, які при об єднанні утворюють летальний токсин. На ранніх стадіях сибірську виразку можна лікувати антибіотиками, які вбивають бактерію, або антитілами, які нейтралізують смертельний токсин до того, перш ніж він потрапить у клітини. Але потрапивши всередину клітин, токсин інактивує ферменти класу міоген-активованих кіназ (MEK), що швидко запускає широкомасштабне пошкодження клітин, тканин і органів – і, відповідно, призводить до смерті.

Дослідники з Університету Піттсбурга (США) зробили прорив у лікуванні летальної фази сибірської виразки, запропонувавши метод, здатний повернути назад термінальне пошкодження клітин при інфекції. Вони виявили, що коктейль з трьох факторів росту здатний реактивувати життєво важливі клітинні шляхи, пошкоджені токсинами Bacillus anthracis. Життєздатність цього підходу вже була підтверджена в експериментах на моделях тварин.

Зараз автори працюють над адаптацією свого методу для лікування «сибірки» у людей, враховуючи, що клітини іншого біологічного виду можуть потребувати для реанімації інші фактори росту чи їх комбінації.


Джерело: thepharma.media