Аксолотль — найбільш вивчена тварина в історії науки щодо здатності до регенерації — ця амфібія вміє відновлювати кінцівки, частину серця й навіть мозок.
Понад дві сотні років дослідники захоплювалися Ambystoma mexicanum та їхньою дивовижною здібністю до відновлення, прагнучи розкрити секрети, які зробили б революцію в регенеративній медицині.
Огляд кількох досліджень від 2019 року акцентує увагу на значенні активності генів у контролі регенерації шкіри. Зокрема, ключову роль у керуванні поведінкою клітин шкіри істоти під час загоєння та відростання відіграють фактор росту фібробластів, трансформуючий фактор росту бета та сигнальний шлях Wnt. Імунна відповідь, зокрема активність макрофагів і нейтрофілів, також має велике значення на ранніх стадіях регенерації: вони очищають відмерлі тканини та прискорюють процес загоєння.
Дослідники з компанії RegenX Science розробляють лінію космецевтичних і безрецептурних продуктів, що містять екстракт колагену, який отримують з аксолотля, не завдаючи тварині шкоди.
У дослідженні, в якому використовувалася модель опіку третього ступеня у двох свиней, співробітники RegenX Science показали, що через 3 дні застосування гелю на основі цього колагену у пролікованої тварини відзначалося до 92 % реепітелізації шкіри порівняно з лише 54 % у контрольної свині.
Згідно з поясненням науковців компанії, у аксолотлів пошкоджена неотенічна тканина «він все ще думає, що перебуває у внутрішньоутробному стані, тому при пошкодженні м’язів, кісток, нервів тощо все швидко відновлюється».
«Після кількох місяців внутрішньоутробного розвитку у людей цей процес зупиняється, але він ніколи не припиняється в аксолотлів. Завдяки антимікробним властивостям, виявленим у неотенічній тканині амфібії, шкіра аксолотля загоюється без рубців і має імунітет», — пояснили вчені.