Ішемічна хвороба серця є найпоширенішою причиною смерті в світі за даними ВООЗ. Це стан, при якому артерії стають занадто вузькими, і кровоносним судинам стає важко постачати кров і кисень до серця.
Підтримання хорошого здоров’я серця є важливим для вашого загального благополуччя зараз і в майбутньому. Тому якщо відчуваєте біль за грудиною, задишку, вам необхідна консультація кардіолога, щоб не ускладнити проблему.
Сім порад для здорового серця:
1. Підтримуйте здорову вагу
Підтримання нормальної ваги важливо для здоров’я вашого серця. Збільшення ваги або постійна надмірна вага пов’язані з високим рівнем холестерину в крові, високим кров’яним тиском і підвищеним ризиком розвитку діабету другого типу, які можуть пошкодити ваше серце.
2. Регулярно займайтеся спортом
Регулярні фізичні вправи відіграють важливу роль у зміцненні здоров’я вашого серця. Фізичні вправи знижують ризик розвитку серцево-судинних захворювань, оскільки вони знижують рівень холестерину в крові, покращують кровообіг, знижують артеріальний тиск і знижують ризик розвитку діабету другого типу.
Якщо ви не з тих, хто регулярно займається спортом, ідея почати може бути трохи лякаючою, але є так багато способів творчо підійти до того, як ви отримуєте достатньо вправ щотижня. Ви можете швидко ходити, їздити на велосипеді, бігати, плавати, танцювати або займатися будь-яким командним видом спорту.
Також рекомендується щотижня здійснювати поєднання помірної та інтенсивної активності, включаючи дії для зміцнення м’язів (наприклад, підняття тягарів або копання в саду) принаймні двічі на тиждень.
3. Дотримуйтесь повноцінної різноманітної дієти
Вибір дієти, який ви робите сьогодні, впливає на ваше здоров’я завтра. Ваша дієта може відігравати важливу роль у вирішенні багатьох речей, наприклад, вашої ваги, рівня холестерину, артеріального тиску та шансів розвитку діабету 2 типу.
Дотримання поживної різноманітної дієти — це одна з найкращих речей, які ви можете зробити для свого здоров’я, особливо для серця.
Ви повинні прагнути включити багато свіжих фруктів і овочів у свій раціон. Там, де це можливо, скоротіть споживання фаст-фуду та обробленої їжі, як-от чіпсів, солодкої випічки та безалкогольних напоїв.
Коли ви їсте м’ясо, вибирайте нежирні шматки. Прагніть включити більше риби у свій раціон або інших джерел білка, таких як квасоля, сочевиця, тофу та яйця.
Уявіть, що ви хочете, щоб ваше щоденне споживання їжі виглядало як веселка, і їжте якомога більше свіжої їжі. Ваше серце буде вдячне вам за це!
4. Не паліть
Куріння шкідливе для здоров’я; включаючи ваше серце, оскільки куріння шкодить серцю та кровоносним судинам, які несуть кров до серця та від нього.
Куріння може спричинити накопичення жирових відкладень в артеріях так само, як і високий рівень холестерину (цей процес відомий як «атеросклероз»). Куріння протягом тривалого часу може призвести до звуження артерій і їх затвердіння, що може збільшити ризик серцевого нападу.
Повсякденне куріння впливає на вашу здатність дихати, тому, якщо ви тренуєтеся, у вас можуть бути хрипи та кашель. Куріння також ускладнює відчуття позитивних переваг фізичних вправ, і ви не отримаєте тих самих переваг від фізичних вправ, які отримали б некурці.
5. Слідкуйте за споживанням алкоголю
Надмірне вживання алкоголю шкідливо для серця. У короткостроковій перспективі це збільшує частоту серцевих скорочень і артеріальний тиск. У довгостроковій перспективі це може призвести до ослаблення серцевого м’яза через постійний високий кров’яний тиск.
Алкоголь може підвищити рівень холестерину в крові так само, як і куріння сигарет, що підвищує ризик серцевого нападу та інсульту.
Надмірне вживання алкоголю впливає не тільки на ваше фізичне здоров’я, але й на психічне. Алкоголь є депресантом (ліки, що зменшують стимуляцію в мозку). Навіть не викликаючи похмілля, це може змусити нас почуватися демотивованими, втомленими та примхливими. Крім того, для відновлення після похмілля може знадобитися цілий день, тому ви будете менш схильні до здорової поведінки, як-от фізичних вправ або правильного харчування.
Коли ви вживаєте алкоголь, спробуйте уявити наступний день. Намагайтеся не витрачати недільні дні на похмілля.
6. Отримуйте повноцінний сон
Якісний сон важливий як для вашого фізичного, так і для психічного здоров’я. Відповідно до Health Direct, дорослі, які сплять менше семи годин щоночі, частіше повідомляють про проблеми зі здоров’ям.
Дотримуйтеся регулярного розкладу сну, щоб прокидатися й лягати спати щовечора в один і той самий час, щоб краще спати, і, найголовніше, відкладіть телефон!
Завтрашні турботи можуть почекати до завтра.
Коли ви прокидаєтеся, ви повинні відчувати себе фізично та розумово відновленими та зарядженими.
7. Слідкуйте за рівнем стресу
Хоча стрес безпосередньо не підвищує ризик серцевих захворювань або серцевого нападу, він може сприяти поведінці, яка загрожує вашому здоров’ю.
Кожен по-різному реагує на стрес. Реакція на стрес може включати переїдання як джерело комфорту, надмірне вживання алкоголю, куріння цигарок, відсутність потрібного сну та відсутність достатнього часу для фізичних вправ.
Якщо ж все-таки ви відчуваєте проблеми з серцем, запишіться на прийом до кардіолога, щоб отримати фахову консультацію, а при необхідності пройти курс лікування.
Хронічний тривалий стрес з часом може мати руйнівний вплив на ваше здоров’я, тому не слід відкладати керування стресом. Ваше відчуття благополуччя має бути таким же пріоритетним, як і ваша робота, родина та друзі.