Чхання – це не просто раптовий рефлекс, а складний захисний механізм нашого організму. Воно допомагає видаляти шкідливі частинки та мікроби, які потрапляють у дихальні шляхи.
Відео дня
Однак причини чхання можуть бути значно цікавішими, ніж просто пил або алергени – від емоційного стану до яскравого сонячного світла. Видання eatthis.com розповідає, що змушує нас чхати і чи справді можна це зробити з відкритими очима.
Дослідниця Лідія Буруїба та її команда з Массачусетського технологічного інституту (MIT) вивчають фізику чхання. Але іноді чхання виникає через менш очевидні подразники.
Речовини, такі як піперин та капсаїцин, що містяться в чорному та чилі-перці, можуть подразнювати нервові закінчення в слизовій оболонці носа та провокувати чхання.
Також існує психогенне чхання, що пов’язане більше з психічним станом, ніж з фізичними подразниками. Хоча цей феномен ще не до кінця зрозумілий, вчені вважають, що сильні емоції можуть викликати реакцію мозку, що призводить до чхання через передачу хімічного сигналу до носа.
Крім того, близько 25% людей мають світловий рефлекс чхання (або фотонезію), коли яскраве світло, особливо сонячне, провокує цей рефлекс.
Чи можливо чхнути з відкритими очима?
Закриття очей при чханні – це автоматичний рефлекс, що відбувається без свідомого контролю. Вчені припускають, що цей механізм захищає очі від потрапляння мікробів. Хоча ви можете свідомо спробувати тримати очі відкритими, краще все ж таки їх заплющувати, щоб уникнути ризику інфекцій.
Чому чхання супроводжується шумом?
Одні люди чхають голосно, інші – ледве чутно. Звуки чхання утворюються через вихід повітря з рота або носа. Загалом, чим більше повітря ви вдихаєте перед чханням, тим голоснішим воно буде. Вдих перед чханням також здебільшого є рефлексом, але ви можете спробувати його контролювати.
Дехто навіть намагається приглушити або “проковтнути” чхання, однак медики не рекомендують цього робити через можливі негативні наслідки для здоров’я. Деякі чхання настільки потужні, що слизові краплі можуть вилітати зі швидкістю до 160 км/год!
Як правильно чхати?
Хоча чхання – це звичайна реакція організму на подразники або алергени, воно також може бути ознакою інфекційного захворювання чи респіраторної інфекції.
Якщо ви відчули потребу чхнути, найкраще зробити це в серветку або у внутрішній частині ліктя, щоб затримати мікроби, що можуть потрапити у повітря разом із видихом. Після цього важливо ретельно вимити руки з милом або скористатися дезінфікуючим засобом, щоб запобігти розповсюдженню бактерій і вірусів.
Незалежно від того, чхаєте ви з відкритими чи закритими очима, голосно чи тихо, важливо прикривати рот і ніс під час чхання та мити руки протягом 20 секунд після цього, щоб захистити оточуючих від можливого зараження.
Раніше OBOZ.UA розповідав, як розпізнати вигорання.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram та Viber, щоб бути в курсі останніх подій.
Джерело: obozrevatel.com