Експерти визнають, що для розвитку хвороби Крона у людини з уразливим генетичним компонентом необхідно декілька факторів довкілля. З іншого боку, існує генетичний чинник. Це навело фахівців на думку, що у виникненні захворювання беруть участь гени.
З іншого боку, щодо факторів навколишнього середовища куріння пов’язане з підвищеним ризиком розвитку захворювання. Харчування промислово розвинених товариств, в якому багато оброблених продуктів з високим вмістом жиру та малим кількість клітковини, також, мабуть, відіграє певну роль у виникненні цього захворювання.
Нарешті, аномальна імунна відповідь сприяє розвитку хвороби. Компоненти кишкової стінки та нормальна бактеріальна флора, що знаходиться у травному тракті, також викликають перебільшену реакцію, яка зумовлює запальний процес.
Варіанти лікування хвороби Крона
Хоча нині немає терапевтичного лікування, яке дозволило б вилікувати хворобу Крона, є кілька підходів, які контролюють основний запальний процес. Досягнення повної ремісії є ідеальною метою сучасних схем лікування.
Тому лікарям слід розглядати кожен випадок індивідуально. Слід враховувати тяжкість та тривалість симптомів, а також розташування вогнищ ураження.
Серед наявних терапевтичних рекомендацій використовується така шкала:
• Аміносаліцилюючі препарати, такі як месалазин.
• Кортикостероїдні препарати, такі як преднізон.
• Імунодепресанти, такі як азатіоприн та метотрексат.
• Лікування біологічними антитілами.
• Оперативне втручання.
Завжди необхідно оцінювати попередній прийом препарату та відповідь, отриману за його допомогою. Це дозволяє визначити рівень ефективності того чи іншого лікування. Тому можна зробити правильний вибір режиму.
При легких та помірних станах найкраще почати з аміносаліцилатів. Після цього лікарі часто пропонують людині перейти до інших схем лікування. Хірургічне втручання має бути останнім варіантом.
Що таке біологічна терапія хвороби Крона?
Біологічна терапія складається з групи препаратів, діючу речовину яких одержують шляхом переробки матеріалу біологічного походження, тобто живих організмів. Цей терапевтичний варіант дозволяє контролювати захворювання, які мають імунний компонент.
При лікуванні хвороби Крона за допомогою біологічної терапії певні сполуки допомагають контролювати запальний процес. Однак існують особливі ситуації, у яких звернення до цих препаратів є дуже цінним та ефективним. Зокрема, можуть бути рекомендовані, коли застосування високих доз стероїдів не дає адекватної відповіді (кортикорезистентність). Також може бути корисним, якщо після ремісії у разі зниження дози знову з’являється загострення (кортикозалежність).
Тим не менш, в даний час у цих важковиліковних випадках рекомендується призначати імуносупресивне лікування до початку біологічної терапії. Однак, індивідуальний підхід до пацієнтів допомагає визначити, хто може отримати реальну користь.