Тромбоцитарна маса постійно в дефіциті й до того ж має дуже обмежений термін придатності. Команда американських вчених пропонує рішення цих двох проблем: синтетичні тромбоцити.
«Ми хотіли створити продукт із тривалим терміном придатності, який можна виробляти у масових кількостях і транспортувати у ці віддалені місця. Це були основні критерії дизайну, які ми встановили з самого початку», — пояснили розробники з університету Брауна.
Втілюватиме цю амбітну ідею у життя буде біотехнологічна компанія SelSym, співзасновниками якої є дизайнери синтетичних тромбоцитів. З моменту заснування в 2019 році стартап отримав близько 3 мільйонів доларів від Національного інституту охорони здоров’я США.
Їхній продукт — крихітні шматочки надм’якого гідрогелю, оснащеного антитілами, які зв’язуються безпосередньо з фібрином. Ці «тромбоцитоподібні частинки» або PLP (platelet-like particles) циркулюють в організмі, доки не вступлять у контакт з фібрином, який запускає ланцюжок процесів, які зрештою зупиняють кровотечу.
Стратегія SelSym відрізняється від підходу іншого гравця в ніші синтетичних тромбоцитів, Haima Therapeutics. По-перше, продукт SelSym розроблено для імітації лише одного аспекту багатьох різних ролей тромбоцитів у контролі кровотечі — у цьому випадку так званого вторинного гемостазу, коли тромбоцити зв’язуються з фібрином. Навпаки, продукт Haima, SynthoPlate, посилює деякі компоненти первинного гемостазу. По-друге, SynthoPlate — це наночастинка, створена з ліпосоми, вкритої пептидами, яка дещо відрізняється від гідрогелю, покритого антитілами, запропонованого SelSym.
Наразі PLP успішно пройшли до клінічні випробування, й SelSym шукає партнерів для фінансування наступної стадії розвитку цього надважливого продукту.