Згідно з результатами нового дослідження, ліки для зниження артеріального тиску, які призначаються у режимі «за потребою», можуть виявляти небезпечні побічні ефекти.
Американські фахівці зібрали записи 133 760 ветеранів (90% чоловіків; середній вік 71,2 року), госпіталізованих у період між 2015 і 2020 роками, та проаналізували призначення антигіпертензивних препаратів за потребою пацієнтам, які мали безсимптомну гіпертензію (принаймні одне значення систолічного АТ було вище 140 мм рт. ст.). З аналізу виключалися ті, хто потрапив до відділень інтенсивної терапії або пацієнти, які потребували хірургічного втручання.
Загалом автори порівняли результати 28 526 пацієнтів, які отримували антигіпертензивні препарати за потребою, та 105 234 пацієнтів, які не отримували засоби від гіпертонії.
З’ясувалося, що ветерани, які під час госпіталізації отримували антигіпертензивні препарати за потреби, мали на 23% вищий ризик розвитку гострого ураження нирок і підвищений в 1,5 рази ризик потенційно небезпечного швидкого зниження артеріального тиску.
Так, гостре ураження нирок на 23% частіше розвивалося у ветеранів, які отримували принаймні один препарат від тиску за потребою. Окрім цього, такі пацієнти мали на 50% більшу ймовірність швидкого падіння АТ протягом 3 годин у порівнянні з тими, хто не отримував антигіпертензивні засоби.
На думку авторів роботи, необхідно провести додаткові дослідження, щоб довести — або спростувати — переваги поширеної практики призначення антигіпертензивних ліків за потреби при безсимптомному підвищенні артеріального тиску.