Алкоголь і спорт: чому не варто йти на тренування під час похмілля

Після бурхливої вечірки деякі намагаються уникнути похмілля в спортзалі, сподіваючись, що тренування допоможе швидше прийти до тями. Проте, така стратегія може не лише не дати бажаного ефекту, а й погіршити самопочуття.

Відео дня

Фізичні навантаження в стані зневоднення й недосипу несуть серйозні ризики для організму. Видання eatthis.com розповідає, чому варто двічі подумати, перш ніж одягати кросівки зранку після вечірки і бігти на тренування.

Ви ще більше втрачаєте рідину

Одні з найтиповіших симптомів похмілля – головний біль, втома, сухість у роті – часто пов’язані із зневодненням. Алкоголь пригнічує дію антидіуретичного гормону, що контролює рівень рідини в організмі. Як наслідок – часте сечовипускання і втрата вологи. Якщо змушувати себе тренуватись у такому стані, рівень зневоднення може лише посилитись, що погіршить ваше самопочуття.

Підвищений ризик травм

Алкоголь, навіть у помірних кількостях, негативно впливає на якість сну, особливо на фазу швидкого сну (REM). Саме під час REM-фази організм найкраще відновлюється. Як зазначає дослідження 2018 року, опубліковане в JMIR Mental Health, навіть невеликі дози алкоголю здатні знизити якість сну.

Недосипання погіршує фізичну координацію та реакцію, що може призвести до травм.

“Коли людина тренується в стані втоми, зростає ризик отримати травму. Часто страждають підколінні сухожилля під час бігу на спринтерській дистанції. Втомлені м’язи не здатні реагувати швидко, тому знижується спритність і точність рухів”, – пояснює ортопед Леон Кріні.

Зростає м’язовий біль

Інтенсивні заняття після вживання алкоголю можуть посилити біль у м’язах. Причина в тому, що алкоголь – токсична речовина, яка порушує нормальні фізіологічні процеси. Печінка та інші органи змушені працювати з перевантаженням, щоб нейтралізувати шкідливі продукти розпаду.

“Алкоголь змінює функціонування організму, підвищує рівень креатинкінази і лактату в крові, що може мати негативний вплив на внутрішні органи й призводити до посиленого м’язового болю”, – сказав спортивний лікар Деміон Мартінс.

Ви відчуєте зниження витривалості

Навіть якщо вам вдасться змусити себе встати і піти на тренування, результат навряд чи буде вражаючим. Згідно з дослідженням 2020 року, опублікованим у Journal of Clinical Medicine, учасники з похміллям набагато швидше втомлювалися під час фізичної активності порівняно з тими, хто не вживав алкоголь. Інакше кажучи, похмілля знижує витривалість і ефективність тренувань.

Крім того, алкоголь може заважати процесу відновлення м’язів. У невеликому дослідженні 2014 року, надрукованому в PLOS One, було виявлено, що вживання алкоголю перед тренуванням уповільнює синтез м’язового білка – основного процесу відновлення і росту м’язів після фізичних навантажень. Автори зазначають: “Алкоголь, імовірно, знижує здатність м’язів до відновлення та адаптації, що може вплинути на майбутню спортивну продуктивність”.

Легка активність може полегшити стан

Попри все вищесказане, не всі фізичні навантаження є шкідливими при похміллі. За словами докторки медичних наук Лінн О’Коннер, інтенсивні тренування у цей період краще відкласти, оскільки вони ще більше виснажують організм. Вона радить обрати щось м’яке – наприклад, неквапливу прогулянку або легку пробіжку, які підвищать рівень ендорфінів, не перенавантажуючи тіло.

Перш ніж розпочати тренування (якщо все ж таки наважитесь), подбайте про водний баланс – випийте достатньо води та електролітів. Також варто перекусити чимось поживним, бажано з вмістом білків і вуглеводів, оскільки алкоголь знижує рівень глюкози в крові. А якщо вас все ще нудить, крутиться голова чи просто нестерпно погано – залишайтесь вдома й дайте організму відновитися.

Раніше OBOZ.UA писав, чому варто відмовитися від алкоголю.


Джерело: obozrevatel.com